Изборният кодекс: Ще бръкне ли 51-то НС в кутията на Пандора
След седмите подред парламентарни избори за три години за първи път в демократичната история на България има освен ясна поръчка за анулиране на изборите, а и тези поръчки са доста на брой, както от парламентарно показани партии, по този начин и от цивилен сдружения. Експерти по избирателен развой, както и конституционалисти са по-внимателни по тази тематика, макар че не престават да излизат доказателства за осъществени многочислени изборни нарушавания, най-много на място от секционните изборни комисии. Много евентуално е животът на 51-то Народно заседание да е къс, само че това не значи, че няма да е плевел. И макар че се намираме в края на годината, когато би трябвало да е стартирана към този момент бюджетната процедура, множеството поръчки какво ще работят новите депутати не са за финансовите пера, перца и сметки, а за ремонти на Изборния кодекс. А те по остаряло законодателно предписание не би следвало да се вършат 6 месеца преди или 6 месеца след избори.
Партиите, които дадоха поръчка, че желаят да отворят Изборния кодекс ПП-ДБ, " Възраждане ", БСП-Обединена левица, " ИТН " и МЕЧ, само че само за това преди събирането на 51-то Народно събрание се съгласи да приказва водачът на " Възраждане " Костадин Костадинов. Останалите партии обявиха, че изчакват събирането на Народното събрание, където очевидно ще разчитат и на детайла на изненадата. По-вероятно е обаче да нямат към момента подготвеност да формулират оферти, а това не предвещава нищо положително.
Какво ще предложи " Възраждане ": Промени в ИК, а не напълно нов кодекс. Връщане на машинното гласоподаване, защото хартиените бюлетини служат за по-лесно следене и управление на купения избор. Изцяло машинно гласоподаване, с цел да няма невалидни бюлетини. Отпадане на така наречен тъмна стаичка, където могат да се снимат бюлетините за доказателства в купения избор. Отпадане на номерата от бюлетините. Промяна на метода, по който се образува Централната изборна комисия (ЦИК), в която " Възраждане ", ПП-ДБ, Алианс за права и свободи и МЕЧ нямат собствен представител в изборната администрация. " Възраждане " ще предложи да се отстрани гласуването в Турция. Задължително гласоподаване, като то да се вкара в Конституцията, където е записано като право, само че не е наложително. " Възраждане " са твърди последователи на електронното и отдалечено гласоподаване, както и гласоподаване по пощата, само че при неналичието на доверие на изборната администрация това няма да бъде предлагано.
" Възраждане " са подготвени с измененията в изборния закон и ще ги внесат в новия парламент, макар че Костадинов е песимистичен, че ще минат. От партията не водят неофициални диалози с други партии за измененията.
Какво споделят специалистите:
По тематиката какво би трябвало да се направи в изборното законодателство, би трябвало ли отчасти да бъде пренаписано или пък би трябвало да се създаде напълно нов Изборен кодекс, News.bg потърси Стоил Цицелков от Сдружение за почтени избори (ОЧИ) и Демократичен център, Стефан Манов, заместник-председател на Обществения съвет към Централната изборна комисия (ЦИК) и доктор Орлин Колев, учител по Конституционно право в СУ " Свети Климент Охридски ".
Стоил Цицелков:
Най-добре би било да се приказва за напълно нов Изборен кодекс при устойчиво държавно управление и с гласуван бюджет. Всичко друго - в това число отваряне на настоящето изборно законодателство би било " кръпка върху кръпка и отваряне на нови пробойни ". Освен това Стоил Цицелков предизвести, че в случай че се отвори настоящия Изборен кодекс, то той ще преправен " на коляно, на късче през нощта и на две ракии в 12 без 5 ".
Цицелков открои и какво би трябвало да бъде записано в един нов Изборен кодекс - би трябвало да се промени остарелият принцип, че контролът се прави напълно от партиите, професионална изборна администрация с изискан тест и изпит, в ЦИК би трябвало да има хора, които да защитят експертно равнище в познанието и изборната материя, а не мотивацията да бъде на друго равнище, би трябвало да се понижи доста съществено числеността на цялата изборна администрация.
Другите промени, които би трябвало да влязат в един нов Изборен кодекс е като метод на гласоподаване да се избере една технология - или хартиени бюлетини, или машинно гласоподаване с машинен протокол и всички отбрани. Ако ще се употребяват и двете, би трябвало да бъде ясно регламентирано, че не могат да бъдат употребявани в една и съща изборна секция. Следващо доста значимо е да бъде основан избирателен регион Чужбина, електронно гласоподаване и гласоподаване по пощата.
Стефан Манов
Нито при частичната смяна на настоящия Изборен кодекс, нито при нов кодекс няма гаранция, че няма да бъдат написани на коляно и по нощите, както бяха писани измененията в Конституцията. " Моето мнение е, че в една извънредно нестабилна обстановка отварянето на Изборния кодекс би основало повече бели, в сравнение с решим проблем. Политическите сили нямат консенсус да се въздържат от опит при едно отваряне на изборния кодекс да прокарат собствен хрумвания посредством плаващи болшинства. В момента имаме една доста нежна политическа обстановка, тъй че би трябвало да се работи в границите на наличните принадлежности в Изборния кодекс и да се опитаме да го подобрим в осъществяването му, в сравнение с да тръгнем да прекрояваме коренно ", сподели още Манов.
Няма нужда да се написа нов Изборен кодекс, само че е добре да се създадат промени в настоящия. Няма аргументи да се трансформират фундаменталните детайли в кодекса, а е доста по-лесно да се правят съответни допълнения, в случай че се реши. Манов открои, че това, което може да се промени в настоящия Изборен кодекс, е да се възвърне опцията за машинно отчитане на крайния резултат, което подсигурява автентично потребление на машините. Така ще се отстранен и грешките, свързани с отчитането на машинния избор.
Стефан Манов уточни, че по отношение на съставите на СИК, РИК и ЦИК в българското изборно законодателство и процедура в последните 30 години е заложен правилото на взаимно въздържане - тези органи, които организират изборите, се състоят от представляващите ги партии. Честността на изборите почива на презумпцията, че всеки член на СИК пази интереса на своята партия и следи другите да не създадат зулум, посочи Манов. Както се видя и на последните избори, цели СИК могат и да бъдат купени изключително в дребните обитаеми места. Лично Стефан Манов би бил сдържан от това да се смяна коренно модела в Изборния кодекс. Това обаче, което може да се направи, е е да се сложат едни по-компетентни органи, готови от обучителни звена към ЦИК.
Той посочи, че като друга мярка за смяна на настоящия Изборен кодекс може да се намерения и като пръстов отпечатък, с който да се отключва машината за гласоподаване.
Главен помощник доктор Орлин Колев
Не би следвало политиците да вършат кръпка върху кръпка, в случай че решат да трансформират отчасти настоящия Изборен кодекс. Желанието на политическите партии да отворят за следващ път Изборния кодекс следва да го подкрепим и да забележим позитива от това тяхно предпочитание предвид на нелицеприятните практики, които бяхме очевидци по време на изборния ден и с предизборната пропаганда. Измененията в Изборния кодекс биха били по-добрия метод за справяне със обстановката, в сравнение с да вървим към анулиране на изборните резултати, уточни Колев.
Според него това, което би трябвало да се промени в настоящия Изборен кодекс е статута и образованието на представителите на Секционните изборни комисии (СИК), назначението им, по-добрите системи за вътрешен надзор на СИК при отчитане на изборните резултати, съхраняването на книжата. Добре е по-ясно и по-систематизирано да бъде дефинирано и нормативно несъмнено предлагането при видеонаблюдението, при образованието на СИК, при даването на методическите инструкции и даже при електронната форма за присъединяване и подаване на заявление за присъединяване в избори.
И Колев предизвести, че частичното променяне на Изборния кодекс крие риск от вътрешна несинхронизираност сред нормите в самия избирателен документ. И Орлин Колев посочи риска при частичното пренаписване на Изборния кодекс, той да бъде изработен " на коляно и в 12 без 5 ", както се случва в последните години.
Според Орлин Колев концепцията за нов избирателен кодекс не е непозната, само че и нов кодекс значи изцяло радикално друго правила.
" Много са въпросите, които могат да бъдат наранени при изборния кодекс както при частичното му изменение, по този начин и при правенето на нов Изборен кодекс. Законодателната техника обаче ще бъде несъмнено от парламентарните групи - дали ще тръгнат към напълно нов кодекс, което значи не коренна смяна, а логичен обоснована методичност на институтите в Изборния кодекс ", разяснява още доктор Колев.
Партиите, които дадоха поръчка, че желаят да отворят Изборния кодекс ПП-ДБ, " Възраждане ", БСП-Обединена левица, " ИТН " и МЕЧ, само че само за това преди събирането на 51-то Народно събрание се съгласи да приказва водачът на " Възраждане " Костадин Костадинов. Останалите партии обявиха, че изчакват събирането на Народното събрание, където очевидно ще разчитат и на детайла на изненадата. По-вероятно е обаче да нямат към момента подготвеност да формулират оферти, а това не предвещава нищо положително.
Какво ще предложи " Възраждане ": Промени в ИК, а не напълно нов кодекс. Връщане на машинното гласоподаване, защото хартиените бюлетини служат за по-лесно следене и управление на купения избор. Изцяло машинно гласоподаване, с цел да няма невалидни бюлетини. Отпадане на така наречен тъмна стаичка, където могат да се снимат бюлетините за доказателства в купения избор. Отпадане на номерата от бюлетините. Промяна на метода, по който се образува Централната изборна комисия (ЦИК), в която " Възраждане ", ПП-ДБ, Алианс за права и свободи и МЕЧ нямат собствен представител в изборната администрация. " Възраждане " ще предложи да се отстрани гласуването в Турция. Задължително гласоподаване, като то да се вкара в Конституцията, където е записано като право, само че не е наложително. " Възраждане " са твърди последователи на електронното и отдалечено гласоподаване, както и гласоподаване по пощата, само че при неналичието на доверие на изборната администрация това няма да бъде предлагано.
" Възраждане " са подготвени с измененията в изборния закон и ще ги внесат в новия парламент, макар че Костадинов е песимистичен, че ще минат. От партията не водят неофициални диалози с други партии за измененията.
Какво споделят специалистите:
По тематиката какво би трябвало да се направи в изборното законодателство, би трябвало ли отчасти да бъде пренаписано или пък би трябвало да се създаде напълно нов Изборен кодекс, News.bg потърси Стоил Цицелков от Сдружение за почтени избори (ОЧИ) и Демократичен център, Стефан Манов, заместник-председател на Обществения съвет към Централната изборна комисия (ЦИК) и доктор Орлин Колев, учител по Конституционно право в СУ " Свети Климент Охридски ".
Стоил Цицелков:
Най-добре би било да се приказва за напълно нов Изборен кодекс при устойчиво държавно управление и с гласуван бюджет. Всичко друго - в това число отваряне на настоящето изборно законодателство би било " кръпка върху кръпка и отваряне на нови пробойни ". Освен това Стоил Цицелков предизвести, че в случай че се отвори настоящия Изборен кодекс, то той ще преправен " на коляно, на късче през нощта и на две ракии в 12 без 5 ".
Цицелков открои и какво би трябвало да бъде записано в един нов Изборен кодекс - би трябвало да се промени остарелият принцип, че контролът се прави напълно от партиите, професионална изборна администрация с изискан тест и изпит, в ЦИК би трябвало да има хора, които да защитят експертно равнище в познанието и изборната материя, а не мотивацията да бъде на друго равнище, би трябвало да се понижи доста съществено числеността на цялата изборна администрация.
Другите промени, които би трябвало да влязат в един нов Изборен кодекс е като метод на гласоподаване да се избере една технология - или хартиени бюлетини, или машинно гласоподаване с машинен протокол и всички отбрани. Ако ще се употребяват и двете, би трябвало да бъде ясно регламентирано, че не могат да бъдат употребявани в една и съща изборна секция. Следващо доста значимо е да бъде основан избирателен регион Чужбина, електронно гласоподаване и гласоподаване по пощата.
Стефан Манов
Нито при частичната смяна на настоящия Изборен кодекс, нито при нов кодекс няма гаранция, че няма да бъдат написани на коляно и по нощите, както бяха писани измененията в Конституцията. " Моето мнение е, че в една извънредно нестабилна обстановка отварянето на Изборния кодекс би основало повече бели, в сравнение с решим проблем. Политическите сили нямат консенсус да се въздържат от опит при едно отваряне на изборния кодекс да прокарат собствен хрумвания посредством плаващи болшинства. В момента имаме една доста нежна политическа обстановка, тъй че би трябвало да се работи в границите на наличните принадлежности в Изборния кодекс и да се опитаме да го подобрим в осъществяването му, в сравнение с да тръгнем да прекрояваме коренно ", сподели още Манов.
Няма нужда да се написа нов Изборен кодекс, само че е добре да се създадат промени в настоящия. Няма аргументи да се трансформират фундаменталните детайли в кодекса, а е доста по-лесно да се правят съответни допълнения, в случай че се реши. Манов открои, че това, което може да се промени в настоящия Изборен кодекс, е да се възвърне опцията за машинно отчитане на крайния резултат, което подсигурява автентично потребление на машините. Така ще се отстранен и грешките, свързани с отчитането на машинния избор.
Стефан Манов уточни, че по отношение на съставите на СИК, РИК и ЦИК в българското изборно законодателство и процедура в последните 30 години е заложен правилото на взаимно въздържане - тези органи, които организират изборите, се състоят от представляващите ги партии. Честността на изборите почива на презумпцията, че всеки член на СИК пази интереса на своята партия и следи другите да не създадат зулум, посочи Манов. Както се видя и на последните избори, цели СИК могат и да бъдат купени изключително в дребните обитаеми места. Лично Стефан Манов би бил сдържан от това да се смяна коренно модела в Изборния кодекс. Това обаче, което може да се направи, е е да се сложат едни по-компетентни органи, готови от обучителни звена към ЦИК.
Той посочи, че като друга мярка за смяна на настоящия Изборен кодекс може да се намерения и като пръстов отпечатък, с който да се отключва машината за гласоподаване.
Главен помощник доктор Орлин Колев
Не би следвало политиците да вършат кръпка върху кръпка, в случай че решат да трансформират отчасти настоящия Изборен кодекс. Желанието на политическите партии да отворят за следващ път Изборния кодекс следва да го подкрепим и да забележим позитива от това тяхно предпочитание предвид на нелицеприятните практики, които бяхме очевидци по време на изборния ден и с предизборната пропаганда. Измененията в Изборния кодекс биха били по-добрия метод за справяне със обстановката, в сравнение с да вървим към анулиране на изборните резултати, уточни Колев.
Според него това, което би трябвало да се промени в настоящия Изборен кодекс е статута и образованието на представителите на Секционните изборни комисии (СИК), назначението им, по-добрите системи за вътрешен надзор на СИК при отчитане на изборните резултати, съхраняването на книжата. Добре е по-ясно и по-систематизирано да бъде дефинирано и нормативно несъмнено предлагането при видеонаблюдението, при образованието на СИК, при даването на методическите инструкции и даже при електронната форма за присъединяване и подаване на заявление за присъединяване в избори.
И Колев предизвести, че частичното променяне на Изборния кодекс крие риск от вътрешна несинхронизираност сред нормите в самия избирателен документ. И Орлин Колев посочи риска при частичното пренаписване на Изборния кодекс, той да бъде изработен " на коляно и в 12 без 5 ", както се случва в последните години.
Според Орлин Колев концепцията за нов избирателен кодекс не е непозната, само че и нов кодекс значи изцяло радикално друго правила.
" Много са въпросите, които могат да бъдат наранени при изборния кодекс както при частичното му изменение, по този начин и при правенето на нов Изборен кодекс. Законодателната техника обаче ще бъде несъмнено от парламентарните групи - дали ще тръгнат към напълно нов кодекс, което значи не коренна смяна, а логичен обоснована методичност на институтите в Изборния кодекс ", разяснява още доктор Колев.
Източник: dnesplus.bg
КОМЕНТАРИ